مهم ترین عامل در انتخاب گروت چیست؟

در یک نگاه کلی می‌توان اذعان نمود که گروت ازجمله مصالحی می‌باشد که تشکیل‌شده از آب، سیمان، ماسه و افزودنی‌های متداول دیگر می‌باشد. به‌طورکلی از گروت ها جهت پر کردن فضاهای خالی و ترک‌های بزرگ، لایه‌لایه شدن و یا خرد شدن استفاده می‌شود؛

گروت از آب، سیمان، ماسه و افزودنی‌های دیگر تشکیل شده‌است. برای پُر کردن فضاهای خالی و ترک‌های بزرگ، و برای جلوگیری از لایه‌لایه شدن یا خرد شدن از گروت‌ریزی استفاده می‌شود. گروت‌ها از نظر ظاهری به شکل پودر می‌باشند که پس از اختلاط با آب، به صورت ملات سیال مورد استفاده قرار می‌گیرند.

برای یک کاربرد مشخص بستگی به شرایط و خواسته های مورد نیاز سرویس، گروت ریزی یا گروت کاری دارد. هر یک از این نوع گروت ها دارای خصوصیات و عملکرد مشخص و منحصر بفردی هستند که پاسخگوی نیاز خواهند بود.

انواع گروت

  • گروت سیمانی:این گروت سیمانی یک گروت مخلوط شده و آماده به مصرف است که به هیچ افزودنی جز آب برای آماده شدن جهت استفاده احتیاجی به مواد دیگر ندارد. گروت سیمانی برای مواردی نیاز است که گروت با افزایش حجم کنترل شده و فاصله دو المان سازه ای نسبتاً نزدیک به هم باشد را پر نموده و خللی باقی نگذارد. در این مورد بیشترین مصرف را دارد. گروت سیمانی در فونداسیون های صنعتی نیز کاربرد دارد.
  • گروت سیمانی اصلاح شده با مواد پلیمری:جزء مایع پلیمری مخلوط سیمان با مقاومت بالا و دانه بندی ویژه با ماسه سیلیسی شکری، با بهترین خواص روان کنندگی است. در هنگام گروت ریزی مایع پلیمری تنها کافیست دو جزء با هم مخلوط شود.گروت دارای مقاومت کششی و خمشی بالااست. دارای خاصیت آب بند کنندگی مطلوب، دارای خاصیت مقاومت سایشی بالا، دارای پیوند قوی با زیرسازی معدنی و گروت دارای مقاومت بالا در برابر اثر آب شور دریا است.
  • گروت اپوکسی: گروت اپوکسی شکل پذیر و بدون حلال و شامل 3 جزء است. گروت اپوکسی دارای رزین اپوکسی، سخت کننده، عمل آورنده آمین و دانه بندی ویژه سیلیسی است. در هنگام مصرف گروت اپوکسی کافیست سه جزء آن با هم مخلوط شوند.گروت اپوکسی باعث سخت شدن سریع سازه می شود که بستگی به دمای اطراف دارد.

یکی از دلیل‌هایی که باعث مقاومت بالای گروت می‌شود نسبت پایین آب به سیمان می‌باشد.

    ترک یک پاسخ

    آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. زمینه های مورد نیاز علامت گذاری شده اند*

    سوالی دارید؟در خدمتیم.